Przy użyciu mikrofal można suszyć bardzo wiele materiałów przemysłowych oraz produktów spożywczych. Jest to technologia najszybsza, skuteczna, nieinwazyjna, bezkontaktowa. Można ją łączyć z innymi metodami, np. z metodami próżniowymi (przykładowa publikacja znajduje się tutaj).
W zależności od rodzaju materiału czy produktu, woda w nim zawarta może osadzać się wyłącznie na jego powierzchni lub znajdować się wewnątrz. Woda ma postać kropelek, zbiera się w niewielkich zagłębieniach, jest pomiędzy pakietami czy ziarenkami materiału, znajduje się w kapilarach.
W trakcie suszenia mikrofale wnikają do wnętrza materiału czy produktu. Trafiając na drobinki wody podgrzewają je, powodując ich parowanie. Para wodna przeciskając się na zewnątrz oddaje część ciepła do otaczającego ją materiału, podnosząc jego temperaturę. W procesie suszenia przy użyciu mikrofal nie ogrzewa się materiału a jedynie zawartą w nim wodę. Dzięki temu materiał ma znacznie niższą temperaturę a jednocześnie zachowana jest wysoka wydajność.
Suszenie budynków
Brak hydroizolacji, uszkodzona izolacja, awarie instalacji wodociągowych, uszkodzone poszycie dachu, przeciekające rynny lub działania straży pożarnej to najczęstsze przyczyny nadmiernego zawilgocenia fundamentów, murów, konstrukcji budowlanych. Większość wody w konstrukcjach budowlanych (mury, przegrody, fundamenty) znajduje się w kapilarach i niewielkich zagłębieniach. 1m3 muru ceglanego może zaabsorbować ponad 200 litrów wody.
Osuszacze powietrza czy nagrzewnice osuszają jedynie powierzchnię muru. Woda z wnętrza musi sama przepłynąć na powierzchnię. Efektywność takich działań zależna jest od kubatury pomieszczenia, warunków klimatycznych oraz ilości świeżego powietrza napływającego z zewnątrz.
Tych wad nie ma metoda mikrofalowa. Mikrofale wnikają głęboko do muru czy fundamentu. Woda parując wypychana jest na zewnątrz. Mur jest suszony w całej objętości a nie jedynie na powierzchni.
Nie ma żadnych zagrożeń związanych z uszkodzeniem fundamentów, instalacji elektrycznych czy wodnych ponieważ temperatura muru nie musi przekraczać 100 oC.
Suszenie granulatów
Granulaty tworzyw sztucznych można podzielić na nie higroskopowe oraz higroskopowe. Do tych pierwszych zaliczamy np. PS, PVC, PE lub PP. W ich przypadku wilgoć osadza się głownie na powierzchni. Większość tworzyw technicznych ma jednak właściwości higroskopowe. Woda utrzymuje się nie tylko na ich powierzchni, znajduje się również wewnątrz granulatu.
W procesach przemysłowych niezwykle istotne jest zapewnienie rygorów jakościowych granulatu, do których należy również utrzymanie wilgotności na odpowiednim poziomie. Suszenie materiałów higroskopowych ze względu na ich strukturę (drobne ziarna) oraz wrażliwość na wyższe temperatury jest zadaniem trudnym i energochłonnym.
Najnowsze metody suszenia granulatów oparte są na technologii mikrofalowej wspomaganej obniżonym ciśnieniem. Wszystkie materiały termoplastyczne są praktycznie "przeźroczyste" dla mikrofal. Jeżeli w granulacie nie ma wody, mikrofale nie powodują, że wzrasta jego temperatura. Jeżeli wnikając do wnętrza granulek trafią na wodę, powodują jej parowanie. Nie ma znaczenia rodzaj materiału, skuteczność i efektywność zawsze jest wysoka.
Suszenie przy użyciu mikrofal może być wspomagane próżnią. Przy obniżonym ciśnieniu temperatura parowania wody jest znacznie niższa. Wykorzystując to zjawisko można suszyć materiał w jeszcze niższej temperaturze.
Suszenie warzyw, owoców i ziół
Produkty spożywcze charakteryzują się dużą zawartością wody, a w wielu procesach przetwórczych wskazane jest znaczne obniżenie wilgotności.
Kinetyka suszenia zależna jest od produktu i oczekiwanej jakości po zakończeniu procesu. Niezależnie od wszystkiego, najważniejsze jest zachowanie wartości odżywczych i wyglądu. Wykorzystanie mikrofal do suszenia spełnia te warunki.
Technologia mikrofalowa jest na tyle elastyczna, że można bardzo precyzyjnie dobrać rozwiązania techniczne dopasowane do danego produktu i procesu. Sam proces jest również dokładnie kontrolowany i regulowany na wielu poziomach (szybkość, wielkość, moc).
Nie ma przeciwwskazań, a nawet jest zalecane łączenie technologii mikrofalowej z innymi metodami. Dobrym przykładem jest puffing. Jest to metoda suszenia owoców w podciśnieniu i niskiej temperaturze. Z owoców i warzyw usuwana jest woda przez co stają się chrupiące. Zachowują przy tym swoje wartości odżywcze, kształt, zapach a nawet są zbliżone wielkością.