Firma MARKOM założona została w 1990r.
Początkowo wykonywaliśmy usługi: instalacji i serwisowania radiotelefonów oraz montażu linii telekomunikacyjnych.
W 2011r. rozpoczęliśmy projektowanie własnego generatora mikrofal przeznaczonego do osuszania murów i fundamentów. Szybko okazało się, że technologia ta również świetnie sprawdza się przy likwidacji szkodników w drewnianych elementach konstrukcyjnych. Ruszyła produkcja urządzeń dedykowanych dla firm usługowych.
Dodatkowo w latach 2013 - 2018 prowadzone były usługi związane z osuszaniem murów oraz likwidacją szkodników drewna. W tym czasie osiągnęliśmy trzy cele:
- pokazano szerszemu gronu zainteresowanych praktyczne możliwości urządzeń i zalety technologii mikrofalowej,
- zdobyto unikalną wiedzę o sposobach i metodach wykonywania usług z użyciem urządzeń mikrofalowych,
- doświadczenia praktyczne wykorzystane zostały później przy produkcji kolejnych modeli.
W 2015r. rozpoczęliśmy działania zmierzające do wejścia na rynek urządzeń i systemów przemysłowych. Opracowano i wdrożono do produkcji pierwszy moduł (głowicę magnetronową), przystosowany do montażu na płaszczu tunelu mikrofalowego.
W 2017r. zaprojektowano i wyprodukowano pierwszy, niewielki reaktor przepływowy, wspomagający proces chemiczny oraz testowy piec do pultruzji mikrofalowej.
Obecnie w naszej ofercie znajduje się wiele rozwiązań, urządzeń i systemów mikrofalowych. Dostarczamy materiały oraz elementy serwisowe. Dział projektowy otrzymał nowe narzędzia programistyczne. W coraz większym stopniu korzystamy z możliwości symulacji i optymalizacji.
Ochrona historycznych budowli rzymskich przy użyciu mikrofal
W czasopiśmie naukowo-technicznym Journal of Cultural Heritage 67 (2024), poświęconym ochronie i świadomości dziedzictwa kulturowego ukazał się artykuł „Non - destructive microwave techniques for the quantification and elimination of moisture in cultural heritage monuments”.
W artykule zaprezentowano metodę eliminowania nadmiaru wilgoci w murze rzymskiego zabytku archeologicznego, a mianowicie Mensa Ponderaria w Tivoli, który jest ważnym zabytkiem z I wieku naszej ery.
Czynnikiem decydującym o wyborze technik mikrofalowych była możliwość ich zastosowania jako nieniszczącej metody zmniejszania i usuwania wilgoci w zabytkach. Do ogrzewania mikrofalowego wykorzystano system MG20-1500BU firmy MARKOM Microwaves, Polska.
Cały artykuł dostępny jest również tutaj.
Systemy, urządzenia, materiały
Projektujemy i produkujemy między innymi:
- tunele suszarnicze do materiałów sypkich i stałych,
- reaktory przepływowe w liniach technologicznych,
- piece, komory, mieszalniki próżniowe,
- generatory, głowice, moduły,
- magnetrony, falowody, tunery, cyrkulatory, systemy chłodzenia wodą.
Projektowanie wspomagane komputerowo
Ponieważ projektowanie urządzeń wymaga nowoczesnych narzędzi informatycznych, nasz dział projektowy posiada parametryczny program CAD. Dzięki niemu możliwe jest projektowanie dowolnego rodzaju geometrii 2D i 3D, systemów sterowania i okablowania.
Pozwala nam to tworzyć dokumentacje projektowe, techniczne oraz uruchomieniowe.
Analizy i symulacje komputerowe
W procesie projektowania uwzględniamy m.in. parametry dielektryczne materiału, który ma być poddany działaniu mikrofal. Dzięki zaawansowanej analizie rozkładu pola mikrofalowego w komorze oraz produkcie, możliwa jest optymalizacja kształtu i wymiarów urządzenia.
Wprowadzając niezbędne zmiany konstrukcyjne czy rozwiązania techniczne zwiększamy efektywność i skuteczność procesu technologicznego.
Wspomagamy organizację pożytku publicznego STOWARZYSZENIE KOCIA PRZYSTAŃ, działającą na rzecz pomocy bezdomnym kotom.
Ty również możesz pomóc: www.kociaprzystan.wordpress.com